Hradec Králové - historické centrum - Velké náměstí (VN)

STARÝ PROJEKT VN BEZ LOGIKY A CITU (prosazují někteří radní)
NOVÁ STUDIE VN (navržená lidmi, kterým na Hradci záleží)
Doplňkové studie VN

Mgr. Soňa Šplíchalová - STUDIO PILATES

V Hradci Králové žiji téměř 50 let. Mám ráda naše město a není mi úplně jedno, co se s ním děje a bude dít.  Posledních 10 let podnikám v historickém centru, z toho 5 let přímo na Velkém náměstí. Denně mám možnost sledovat z okna pohyb na náměstí. Běžný život, zásobování, dopravu a místní obyvatele, svatebčany a sváteční hosty různých akcí, trhů a festivalů. Stejně tak i turisty okouzlené naší architekturou a hledající příjemné posezení na letních zahrádkách, ale zároveň sleduji i zmatky cizích návštěvníků u často nefungujících parkovacích automatů, špatné parkování ve vyhrazených zónách (které jsou úplně nesmyslně značeny ze směru, kterým nikdo nejezdí) a pak jejich překvapení v podobě „botičky“ a pokuty, že sice mají lístek, ale stojí tam, kde mohou parkovat pouze majitelé předražených parkovacích karet. Dost smutné … přidáme-li stav komunikace a čistotu/nečistotu přilehlých prostor (jako je podloubí nebo schodiště Bono Publico), je na snadě, že se něco musí změnit! Oprava náměstí je již dávno velmi potřebná! Hovoří se o ní dlouho, ale stále se odkládá a odkládá. Jako normálního řadového občana mne nikdy nenapadlo, se blíže zajímat, PROČ se nic neděje, neopravují se silnice a parkovací plochy a stále se jen vesele vybírá a vybírá… až jsem se jednoho dne náhodou dostala k projektu, jak by mělo náměstí vypadat…

Z pohledu podnikatele, který nabízí své služby příchozím, ale zejména přijíždějícím klientům, bych ráda vyjádřila svůj názor…

Myšlenka udělat další „pěší“ zónu pro turisty a poklidné rodinné procházky hradeckých občanů uprostřed náměstí je sice krásná, ale v místě, kde je spousta podniků, restaurací, barů, obchůdků a hlavně firem, nabízejících své služby, není možné počítat s tím, že je klient ochoten a hlavně časově schopen zaparkovat ve vzdálené lokalitě a dojít do cíle pěšky. Pokud se tak stane, mohou místní podnikatelé přijít o své zákazníky a klienty, kteří si zkrátka zvolí pohodlnější variantu – vyberou si takovou lokalitu, kde je parkování možné. Proto považuji za naprosto nezbytné vytvoření co největšího počtu parkovacích míst a to nejen pro klienty, ale i pro podnikatele a obyvatele, kteří potřebují k dispozici auto co nejblíže svému bytu či kanceláři. Stejně tak hradečtí občané, kteří si chtějí posedět v restauraci, jdou do divadla atd … určitě přivítají možnost parkování a zároveň zachování příjemného prostředí.  Žijeme v době, kdy se auto stalo automaticky každodenní součástí (a potřebou) většiny obyvatel. Zachování provozu a bezproblémový průjezd náměstím pak považuji za samozřejmost, se kterou snad každý projektant musí počítat.

Projekt přestavby náměstí vypadá jako velkolepý plán, ale proč za každou cenu vymýšlet přímo „přestavbu“ a předělávat historický vzhled náměstí? Proč prostě nezachovat parkovací místa, prostor pro zahrádky, aby bylo v létě kde posedět stejně tak, jak je tomu ve všech evropských i světových městech? Proč stavět do historického centra nové stavby a raději neopravit stavby původní? Proč zmenšovat již tak malý prostor pro pěší a střed náměstí „umrtvit“ nic neříkající a nevyužitou dlážděnou plochou po nešťastném a neosvědčeném vzoru Malého náměstí nebo Masarykova náměstí?

Proč prostě nenechat náměstí tak, jak je, jen ho pořádně opravit, vyčistit a zkrášlit a ušetřené finance použít někde, kde budou účelnější?

© 2010 - 2023 Všechna práva vyhrazena. SelskyRozum.cz.